Dolabımda Ne Olmalı?

  1. Anasayfa
  2. Blog
Dolabımda Ne Olmalı?

1. Önce rahatlık 
Kıyafetin görünümünde büyük rol oynayan iç çamaşırları tene en yakın giysiler olduğu için rahatlık en önemli koşul. Sıkan, kaşındıran, rahatsız eden biriç çamaşırı giymek yapılabilecek en büyük yanlışlardan. Ne kadar güzel olursa olsun mutlaka içinde rahatça hareket edilebileceğiniz iç çamaşırlarını tercih edin.

2. Ölçülerinizi bilin
Doğru beden ölçüleri iç çamaşırı seçiminde büyük önem taşır. Vücut ölçülerinizi bilip kusurlarınızı da göz önünde bulundurursanız hata yapmazsınız.
- Sutyen seçiminde en son göğüs ölçünüzü dikkate alın. Çünkü göğüs ölçünüz hormonalarınız ya da kilo alıp vermek gibi faktörler nedeniyle değişebilir. Sutyen ölçüsü beden ve kup olarak ikiye ayrılır. Beden ölçüsü "32, 34, 36, 38 ve 40" diye, kup ölçüsü "A, B, C, D" diye sıralanır. Seçtiğiniz sutyen göğüsünüzü tam sarmalı, göğüs kafesinize oturmalıdır. Sutyenin sırta oturması ve yukarı çıkmamaması da gerekir. Askıları da omzunuza oturmalı ve çok sıkmamalıdır. 
- İç çamaşırlarının alt kısımları yani külot ya da string'ler standart beden ölçüleriyle sınıflanırlar. Yani small, medium, large ya da 36, 38, 40, 42 gibi. Külotlarda önemli olan kalçanızı sarması, ne çok bol ne de çok dar olmasıdır. Kalçanızı sıkan büyük ve kalın lastikli külotlar yerine kıyafetin altından görünmeyecek ince ve dikişsiz modelleri tercih edin.

3. Kumaş seçimi önemli
Sağlığınız için yüzde 100 pamuklu iç çamaşırlarını tercih edin. Sentetik ve naylon kumaştan imal edilen iç çamaşırları hijyen açısından tehlikelidir. İç çamaşırı kumaşları yumuşak ve esnek olmalı. Özellikle yaz aylarında naylon iç çamaşırlarından uzak durun.

4. Farklı modellerde sutyenleriniz olsun
Kadınların yaptığı en büyük giyinme yanlışlarında biri her kıyafetin altına aynı sutyeni giymektir. Çünkü kıyafetin duruşuna ve kesimine uygun sutyen seçmek gerekir. En az üç farklı model sutyeniniz olsun. Bu sutyenlerin ortak özelliği ise her zaman göğüslerinizi toparlaması olsun. Unutmayın, iyi bir sutyen göğüsleri kaldırır, beli ortaya çıkarır. Günlük giyilen "basic" sutyenlerin yanı sıra çok kullanışlı, pratik, şık, seksi sutyenler de mevcut. "Minimizer", kup'lu ve silikonlu, dolgulu, straplez, spor, push-up ve balkony sutyen modelleri arasından kıyafetinize ve göğüslerinize uygun olanı seçebilirsiniz. 

5. Doğru külodu seçin
Vücudun en dikkat çekici yeri olan kalçaları toparlayan külotlar, hoş bir siluet yaratan klasik iç çamaşırlarıdır. Pantolonun ya da eteğin üzerinden belli olan, pot bir görünüm oluşturan külotlar, yanlış seçiminin göstergesidir. Bu yüzden sutyenlerde olduğu gibi külotlarda da vücut tipine ve kıyafete göre hareket etmek gerekiyor. Dantelli, Fransız kesim, g string, tanga, dikişsiz, slip, babydol gibi modeller ararsında bedeninize uygun olanı seçebilirsiniz. Önemli olan vücudunuza uygun rahat edebileceğiniz külodu bulmanız.